LM2936DTX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LM2936DTX-3.3/NOPB
Paquete:
TO-252-3
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
En stock : 1160
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 15 µA
Voltage - Input (Max) 40V
PSRR 60dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 50mA