LM2936DTX-3.3/S7002479
Texas Instruments
Producto No:
LM2936DTX-3.3/S7002479
Paquete:
TO-252
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
PROTOTYPE
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 2.5 mA
PSRR 60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 50mA