LM3743MMX-300
Texas Instruments
Producto No:
LM3743MMX-300
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
10-VSSOP
Descripción:
IC REG CTRLR BUCK 10MSOP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Serial Interfaces -
Output Type Transistor Driver
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Clock Sync No
Supplier Device Package 10-VSSOP
Number of Outputs 1
Duty Cycle (Max) 91%
Function Step-Down
Control Features Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
Series -
Output Phases 1
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Frequency - Switching 300kHz
Mfr Texas Instruments
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V