Hogar / Microcontrollers / LM3S301-IGZ20-C2
minImg
LM3S301-IGZ20-C2
Texas Instruments
Producto No:
LM3S301-IGZ20-C2
Paquete:
48-VQFN (7x7)
Descripción:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 48-VQFN (7x7)
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters A/D 3x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V