Hogar / Microcontrollers / LM3S8962-IQC50-A2
minImg
LM3S8962-IQC50-A2
Texas Instruments
Producto No:
LM3S8962-IQC50-A2
Paquete:
100-LQFP (14x14)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 50MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 42
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V