LM73606QURNPRQ1
Texas Instruments
Producto No:
LM73606QURNPRQ1
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
30-WQFN (6x4)
Descripción:
IC REG BUCK ADJ 6A 30WQFN
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 36V
Output Type Adjustable
Current - Output 6A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Max) 34.2V
Product Status Active
Supplier Device Package 30-WQFN (6x4)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Series Automotive, AEC-Q100
Function Step-Down
Package / Case 30-WFQFN Exposed Pad
Frequency - Switching 350kHz ~ 2.2MHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V