LP2950CZ-3.3/LFT1
Texas Instruments
Producto No:
LP2950CZ-3.3/LFT1
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
TO-92-3
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 14 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-92-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA