Texas Instruments
Producto No:
LP2989IM-3.0/NOPB
Fabricante:
Paquete:
8-SOIC
Lote:
-
Ficha de datos:
-
Descripción:
IC REG LINEAR 3V 500MA 8SOIC
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$2.8215
$2.8215
10
$2.5346
$25.346
25
$2.39628
$59.907
100
$2.07689
$207.689
250
$1.970376
$492.594
500
$1.768007
$884.0035
1000
$1.491092
$1491.092
2500
$1.416536
$3541.34
5000
$1.363278
$6816.39
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 175 µA |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Supply (Max) | 9 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Control Features | Enable |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Mfr | Texas Instruments |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.65V @ 500mA |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LP2989 |