LP2992AILD-3.3/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LP2992AILD-3.3/NOPB
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
6-WSON (2.92x3.29)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 6WSON
En stock : 2250
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 45dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 4 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-WSON (2.92x3.29)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 250mA