LP38690DTX-1.8/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LP38690DTX-1.8/NOPB
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
TO-252-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-3
En stock : 1998
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 100 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1A