LP8340CLD-3.3/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LP8340CLD-3.3/NOPB
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
6-WSON (2.92x3.29)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6WSON
Guía del usuario
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 170 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WSON (2.92x3.29)
Control Features -
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A