LP8340IDTX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LP8340IDTX-3.3/NOPB
Paquete:
TO-252-3
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 170 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A