LP8340ILD-2.5/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LP8340ILD-2.5/NOPB
Paquete:
6-WSON (2.92x3.29)
Descripción:
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 55dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 170 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WSON (2.92x3.29)
Control Features -
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1A