M83723/75R20256
Amphenol Aerospace Operations
Producto No:
M83723/75R20256
Descripción:
CONN PLUG FMALE 25POS GOLD CRIMP
Guía del usuario
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Size - Insert 20-25
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 200°C