Hogar / Single Diodes / MBR5H150VPB-G1
minImg
MBR5H150VPB-G1
Diodes Incorporated
Producto No:
MBR5H150VPB-G1
Paquete:
DO-201
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO201
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-201
Current - Reverse Leakage @ Vr 8 µA @ 150 V
Series -
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 5 A
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 5A