MBRB10100CT
Littelfuse Inc.
Producto No:
MBRB10100CT
Fabricante:
Littelfuse Inc.
Paquete:
TO-263 (D²Pak)
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO263
En stock : 73
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
Series MBR
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 5 A
Mfr Littelfuse Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C