Hogar / Current Sensors / MLX91220KDC-ABF-050-SP
minImg
MLX91220KDC-ABF-050-SP
Melexis Technologies NV
Producto No:
MLX91220KDC-ABF-050-SP
Paquete:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Descripción:
IC CURRENT SENSOR P&P 8SOIC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Bidirectional
Category Sensors, TransducersCurrent Sensors
Response Time 2µs
For Measuring AC/DC
Current - Supply (Max) 21mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Sensing 50A
Series -
Sensitivity 40mV/A
Accuracy -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Channels 1
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Linearity ±0.6%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Output Fixed, Voltage
Mfr Melexis Technologies NV
Part Status Active
Frequency DC ~ 300kHz