Hogar / FET, MOSFET Arrays / MSCSM120AM02CT6LIAG
minImg
MSCSM120AM02CT6LIAG
Microchip Technology
Producto No:
MSCSM120AM02CT6LIAG
Paquete:
SP6C LI
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
PM-MOSFET-SIC-SBD~-SP6C LI
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 36240pF @ 1000V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2784nC @ 20V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 480A, 20V
Supplier Device Package SP6C LI
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 12mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Series -
Package / Case Module
Technology Silicon Carbide (SiC)
Power - Max 3.75kW (Tc)
Mfr Microchip Technology
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 947A (Tc)