MSCSM120AM16CT1AG
Microchip Technology
Producto No:
MSCSM120AM16CT1AG
Paquete:
SP1F
Descripción:
PM-MOSFET-SIC-SBD~-SP1F
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6040pF @ 1000V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 464nC @ 20V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 80A, 20V
Supplier Device Package SP1F
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 2mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Technology Silicon Carbide (SiC)
Power - Max 745W (Tc)
Mfr Microchip Technology
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 173A (Tc)