NB1170830000G
Amphenol Anytek
Producto No:
NB1170830000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.563" (14.30mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Brass
Features Mating Flange
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 11
Number of Positions 11
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Color Gray
Wire Strip Length 8-9mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series NB
Type Plug, Male Pins
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)