NC6-P107-20
TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
NC6-P107-20
Descripción:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Top Termination Screws
Voltage Rating 300V
Color Black
Current Rating (Amps) 20A
Terminal Screw Material Steel
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge 12-22 AWG
Bottom Termination PC Pin
Series NC6, Buchanan
Terminal Screw Finish Zinc, Clear Chromate
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Pitch 0.375" (9.53mm)