ND1270500000G
Amphenol Anytek
Producto No:
ND1270500000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.547" (13.90mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 16-26 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 12
Number of Positions 12
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series ND
Type Plug, Card Edge
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)