NGB250S48C
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Producto No:
NGB250S48C
Descripción:
AC/DC CONVERTER 48V 173W
Product Status Active
Efficiency 90%
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 80°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4.5 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.40" H (101.6mm x 50.8mm x 35.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.6 A
Series NGB250 (250W)
Power (Watts) 173W