NGTB40N120SWG
onsemi
Producto No:
NGTB40N120SWG
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-247-3
Descripción:
IGBT 40A 1200V TO-247
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 240 ns
Switching Energy 3.4mJ (on), 1.1mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 116ns/286ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 313 nC
Power - Max 535 W