NHR361M150JH0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
NHR361M150JH0C
Descripción:
CAP ALUM 360UF 20% 150V FLATPACK
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 150 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.500" L x 1.000" W (63.50mm x 25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 810 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 541mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series Slimpack™- NHR
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 1.71 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 360 µF