NPC-1220-050D-3-S
Amphenol NovaSensor
Producto No:
NPC-1220-050D-3-S
Descripción:
SENSOR 50PSID 0.12" .05V
Guía del usuario
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Board Mount
Termination Style PC Pin
Output Type Wheatstone Bridge
Port Size Male - 0.12" (3.04mm) Tube, Dual
Port Style Barbless
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Pressure Type Differential
Supplier Device Package -
Series NPC-1220
Accuracy ±0.1%
Package / Case 8-DIP Module
Voltage - Supply -
Output 0 mV ~ 50 mV