NPRN094EFCN-RC
Sullins Connector Solutions
Producto No:
NPRN094EFCN-RC
Descripción:
CONN HDR 36POS 0.079 GOLD PCB
Guía del usuario
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)