NPTC071KFXC-RC
Sullins Connector Solutions
Producto No:
NPTC071KFXC-RC
Descripción:
CONN HDR 7POS 0.1 TIN SMD
Guía del usuario
Insulation Height 0.280" (7.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Top or Bottom Entry
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C