NREC012SABC-M30RC
Sullins Connector Solutions
Producto No:
NREC012SABC-M30RC
Descripción:
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C