NREC012SABN-RC
Sullins Connector Solutions
Producto No:
NREC012SABN-RC
Descripción:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Discontinued at Digi-Key
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.230" (5.84mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.558" (14.18mm)