NRPN094RCCN-RC
Sullins Connector Solutions
Producto No:
NRPN094RCCN-RC
Descripción:
CONN HEADER VERT 36POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.173" (4.40mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.327" (8.30mm)