Hogar / Single Diodes / NSR10F40QNXT5G
minImg
NSR10F40QNXT5G
onsemi
Producto No:
NSR10F40QNXT5G
Fabricante:
onsemi
Paquete:
2-DSN (1.4x0.6)
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DSN
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 2-DSN (1.4x0.6)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Series -
Package / Case 2-XDFN
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 1 A
Mfr onsemi
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 1A