Hogar / Single Diodes / NXPLQSC106506Q
minImg
NXPLQSC106506Q
WeEn Semiconductors
Producto No:
NXPLQSC106506Q
Paquete:
TO-220AC
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC
Guía del usuario
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 250pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Last Time Buy
Supplier Device Package TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 230 µA @ 650 V
Series -
Package / Case TO-220-2
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.85 V @ 10 A
Mfr WeEn Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 10A