Hogar / Diode Arrays / NXPSC20650W-AQ
minImg
NXPSC20650W-AQ
WeEn Semiconductors
Producto No:
NXPSC20650W-AQ
Paquete:
TO-247-3
Descripción:
SILICON CARBIDE POWER DIODE
Guía del usuario
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 650 V
Series -
Package / Case TO-247-3
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A
Mfr WeEn Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)