Hogar / AC Fans / OA172EC-11-1WB
minImg
OA172EC-11-1WB
Orion Fans
Producto No:
OA172EC-11-1WB
Descripción:
FAN EC 172X150X51MM 115VAC
Guía del usuario
Air Flow 220.0 CFM (6.16m³/min)
Noise 57.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.230A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 115VAC
Product Status Active
Voltage Range 103 ~ 127VAC
RPM 3000 RPM
Mfr Orion Fans
Material - Frame Aluminum
Features Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
Width 51.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.620 in H2O (154.4 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, UR
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight 1.5 lbs (680.4 g)
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series OA172EC
Power (Watts) 15.00W