OD1238-12HBIP5501A
Orion Fans
Producto No:
OD1238-12HBIP5501A
Fabricante:
Orion Fans
Descripción:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Guía del usuario
Air Flow 123.9 CFM (3.47m³/min)
Noise 44.1dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.500A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 9 ~ 13.8VDC
RPM 2895 RPM
Mfr Orion Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 38.00mm
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Static Pressure 0.469 in H2O (116.8 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight 0.572 lb (259.45 g)
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series OD1238
Power (Watts) 6 W