OD1238-12HBXC10A
Orion Fans
Producto No:
OD1238-12HBXC10A
Descripción:
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Guía del usuario
Air Flow 200.0 CFM (5.60m³/min)
Noise 61.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 1.95A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 4300 RPM
Mfr Orion Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 38.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.640 in H2O (159.4 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency cURus, TUV
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Series OD1238 XC
Power (Watts) 23 W