OD1238-48MBIP5501A
Orion Fans
Producto No:
OD1238-48MBIP5501A
Descripción:
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Guía del usuario
Air Flow 79.0 CFM (2.21m³/min)
Noise 33.0dB
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.080A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Product Status Active
Voltage Range 28 ~ 56VDC
RPM 2550 RPM
Mfr Orion Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Features Speed Sensor (Tach)
Width 38.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency cURus, TUV
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 65000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Series OD1238
Power (Watts) 3.8 W