OD172SAP-12HHBIP68
Orion Fans
Producto No:
OD172SAP-12HHBIP68
Descripción:
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Guía del usuario
Air Flow 290.0 CFM (8.12m³/min)
Noise 56.0dB
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) 4.20A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range -
RPM 3800 RPM
Mfr Orion Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart
Width 51.00mm
Operating Temperature 5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Static Pressure 0.930 in H2O (231.7 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight 1.8 lb (800.0 g)
Lifetime @ Temp. 90000 Hrs @ 35°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series OD172SAP
Power (Watts) 50.4 W