Hogar / Single Diodes / PMEG120G30ELPJ
minImg
PMEG120G30ELPJ
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PMEG120G30ELPJ
Paquete:
SOD-128/CFP5
Descripción:
DIODE SIGE 120V 3A SOD128/CFP5
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 11 ns
Capacitance @ Vr, F 103pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOD-128/CFP5
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 nA @ 120 V
Series -
Package / Case SOD-128
Technology SiGe (Silicon Germanium)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 3 A
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 3A