Hogar / Single Diodes / PMEG2005EGW-QJ
minImg
PMEG2005EGW-QJ
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PMEG2005EGW-QJ
Fabricante:
Nexperia USA Inc.
Paquete:
SOD-123
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 66pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SOD-123
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 500 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 150°C
Current - Average Rectified (Io) 500mA