Hogar / Single Diodes / PMEG4005AEA-QZ
minImg
PMEG4005AEA-QZ
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PMEG4005AEA-QZ
Paquete:
SOD-323
Descripción:
PMEG4005AEA-Q/SOD323/SOD2
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 43pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-323
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SC-76, SOD-323
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 500 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 150°C
Current - Average Rectified (Io) 500mA