PMEG4005CT-QR
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PMEG4005CT-QR
Paquete:
TO-236AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
PMEG4005CT-Q/SOT23/TO-236AB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 13 ns
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 500 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 500mA
Operating Temperature - Junction 150°C