Hogar / Single Diodes / PMEG40T50EP-QX
minImg
PMEG40T50EP-QX
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PMEG40T50EP-QX
Fabricante:
Nexperia USA Inc.
Paquete:
SOD-128/CFP5
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SOD128
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 24 ns
Capacitance @ Vr, F 820pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-128/CFP5
Current - Reverse Leakage @ Vr 41 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SOD-128
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 525 mV @ 5 A
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 175°C
Current - Average Rectified (Io) 5A