PSMN1R4-40YSHX
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PSMN1R4-40YSHX
Fabricante:
Nexperia USA Inc.
Paquete:
LFPAK56, Power-SO8
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
NEXTPOWERS3 MOSFETS
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7523 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 96 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series -
Power Dissipation (Max) 333W (Ta)
Package / Case SOT-1023, 4-LFPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 240A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V