PSMN6R0-25YLDX
Nexperia USA Inc.
Producto No:
PSMN6R0-25YLDX
Fabricante:
Nexperia USA Inc.
Paquete:
LFPAK56, Power-SO8
Descripción:
MOSFET N-CH 25V 61A LFPAK56
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature Schottky Diode (Body)
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 705 pF @ 12 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.75mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Series -
Power Dissipation (Max) 43W (Tc)
Package / Case SC-100, SOT-669
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 61A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V