QXK2E105JTPTZH
Nichicon
Producto No:
QXK2E105JTPTZH
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.642" (16.30mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.807" L x 0.339" W (20.50mm x 8.60mm)
Product Status Active
Ratings -
Series QXK-ZH
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 125V
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF