QXK2E105KTP7FM
Nichicon
Producto No:
QXK2E105KTP7FM
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.728" L x 0.280" W (18.50mm x 7.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Series QXK
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 125V
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF