Hogar / Film Capacitors / QXK2G155JTP7ZHFX
minImg
QXK2G155JTP7ZHFX
Nichicon
Producto No:
QXK2G155JTP7ZHFX
Descripción:
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.028" (26.10mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" L x 0.484" W (31.00mm x 12.30mm)
Product Status Active
Ratings -
Series QXK-ZH
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Nichicon
Capacitance 1.5 µF