R6021425HSYA
Powerex Inc.
Producto No:
R6021425HSYA
Fabricante:
Powerex Inc.
Paquete:
DO-205AB (DO-9)
Descripción:
DIODE GP 1.4KV 250A DO205AB DO9
Guía del usuario
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 1 µs
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-205AB (DO-9)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 1400 V
Series -
Package / Case DO-205AB, DO-9, Stud
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 800 A
Mfr Powerex Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1400 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -45°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 250A